Bydlení

Indický běžec není na bydlení až tak náročný. Chráněné útočiště potřebuje od jara do podzimu spíše jako noční úkryt před predátory a také pro úkryt pro hnízdo, do kterého kachna snáší vajíčka.

Přes den se běžec neschová, ani pokud padají kroupy nebo fouká vichřice. Naopak by se dalo říci, že čím je venku ošklivěji, tím je veselejší a zrychluje svoje běhání po zahradě.

náš kachník

Naopak v zimě musí takový domek zajišťovat sucho, ochranu před větrem nebo průvanem a alespoň minimální izolaci před silnými mrazy.

To vše podmiňuje parametry, které by měl takový kachník splňovat.

Na tvaru kachníku nezáleží, při jeho konstrukci je však dobré přemýšlet nejen nad pohodlím běžců, ale i nad vaším pohodlím při jeho čištění.

My máme kachník dřevěný (bez dodatečné izolace). Pouze střecha je zatravněná, což je dobrý izolant. Kachník je z palubek, takže v něm nejsou žádné škvíry, kde by vznikal průvan. Velké dveře využíváme pro kontrolu kachníku a jeho čištění nebo větrání. Malé dvířka kachny využívají pro vstup do kachníku. Ta jsou otevřena po celý den, na noc je samozřejmě také zavíráme.

Okno se dá otevřít a je také od jara do podzimu otevřené. Je však vybavené síti bránící predátorům ve vstupu.

Podlahu máme dřevěnou a vystlanou suchým senem, které cca 1x za 14 dní měníme. Při tom vymeteme celý kachník.

Není samozřejmě nutné mít tak velký kachník. Pro několik kachen postačuje malý domeček, byť základní výše uvedené vlastnosti by měl splňovat. Je možné kachnu ubytovat i ve stodole, nebo zděném domku.

komerčně prodávaný kachník

Pokud máte betonovou (studenou) podlahu nezapomeňte na dostatečnou vrstvu sena nebo slámy.

Případné větší izolaci domku by se jistě běžci nebránili, ale protože (až na silné mrazy kolem -15 stupňů) jim nebráníme v pobytu venku, a tedy malá dvířka máme otevřená, není opravdu nezbytná.

tento kachník z UK je pro tolik běžců rozhodně nedostačující

Mnohem důležitější než izolace je pro ně v zimě sucho a takový výběh, kde hlavně při teplotách kolem nuly nebudou šlapat v blátě. Při těchto teplotách jim totiž bláto přimrzá na běháky, což nutně vede k tvorbě otlaků, kulhání a někdy i zchromnutí běžce.

Pokud se nechcete pouštět do výroby kachníku sami, můžete si ho samozřejmě koupit.

Likvidátor slimáků, kamarád a ozdoba zahrady