Péče o malá kachňata

Pokud se kachní máma stará o mláďata, máme ulehčenou práci. Následující pokyny jsou určeny hlavně pro ty chovatele, kteří líhli v líhni. Ale i ti šťastnější, kteří líhnou přirozeně, nemohou nechat vše jen na kachně.

jsou nám 3 dny

Do 21. dne věku krmíme kachňata speciální směsí pro kachňata (případně kuřata). Do vody je dobré přidávat Acidomid D, což je vitamínový přípravek, který mimo jiné zamezuje zkažení vody.

Kachňata rychle rostou, ve 3 týdnech již měří cca 20 cm a váží cca 1 kg. V té době začínají přepeřovat a jemné chmýří mění za krásné peří. V té době jsou samá noha, moc jim to neběhá a s prvním peřím vypadají jak oškubané slepice.

poslední je o 14 dní starší sourozenec

7 týdnů

Samozřejmě i mladší kachňata, chovaná v umělém chovu, ocení, když je při teplém počasí vypustíme do oploceného prostoru venku, alespoň na několik hodin denně. Nám se osvědčilo propojit kůlnu, ve které malé odchováváme s venkovním výběhem. Jen otevřeme dveře a kachňata si mohou vyběhnout na ohrazenou trávu. Odpadá tak odchyt a přenos kachňat ven a zpět, což kachny při své vrozené plachosti dokonale děsí.

ve venkovním výběhu – běžci neradi přímé slunce

V přírodním odchovu si matka kachňata po zahradě vodí, a pokud je zima, tak je i zahřívá. Pokud by to nedělala a přišlo nějaké extrémně chladné počasí, zvažte dočasné uzavření kachňat i s matkou v kachníku.

koupání milují a potřebují malí i velcí – tady i s ohledem na tvar misky a stáří běžců ještě pod dozorem

Od 21. dne přecházíte na běžnou stravu (tedy my na směs pro kachny nad 21 dní)

V době přepeřování je dobré přidávat dostatek vitamínů a Plastin, kachňata hodně rychle rostou (vždyť ve 2 měsících dosahují téměř velikosti dospělých) a také růst peří je velký energetický výdaj.

přepeřování – cca 4 týdny

Cca ve 4. týdnech je možno běžce z umělého odchovu umístit do nevytápěného kachníku s menším výběhem a cca kolem 2 měsíců (dle počasí) je vypustit k dospělým.  

cca 4 týdny – venkovní odpočinek

Seznamování s dospěláky je většinou bezproblémové. Je samozřejmě lepší, když mají možnost pozorování přes pletivo i v době, kdy jsou junioři v menším výběhu, ale není to nezbytné. Prvních několik dní po vypuštění si udržují odstup, ale poté již běhají společně po zahradě.

menší venkovní výběh slouží k seznamování – zde s jedním z autorů tohoto webu

Mezifáze s menším venkovním výběhem je dobrá i proto, že se kachňata sama naučí schovat se na noc do kachníku a poté velmi snadno pochopí, kam mají jít s dospělými na noc.

první setkání s dospěláky

Které kachně je kachna a které kačer poznáme nejdříve podle hlasu. Kolem 6 týdnů se již mladé kachny začnou hlasově projevovat jako dospělé kachny, kdežto mladí kačeři si své dospělé ráááááá ráááááá nechávají na později. Do té doby jen pískají. Ale ve 3 měsících už jsou to páni kačeři. Začíná jim růst i kačírek – pírko na zadečku zatočené směrem nahoru.

seznamování s velkým kachníkem

Plné zbarvení dosahují kačeři také kolem 3 měsíců, kachny o něco dříve.

V té době už jsou velcí jak dospělí. Kačeři se začínají zajímat o kachny až následující jaro, ale starší kačery kachny začínají zajímat již ve věku cca 5 měsíců. Nicméně první vajíčka začínají většinou snášet až také další rok na jaře.

2 měsíce a je nás všude plno

Likvidátor slimáků, kamarád a ozdoba zahrady