Výběh

Kachna není slepice a kachna indický běžec už vůbec ne. Běžci pro svůj styl života, ve kterém neustále ve spěchu pobíhají po zahradě a hledají nějakého toho slimáka, rozhodně nemohou být chováni v malém rozbahněném výběhu o rozměrech několika metrů.

Jejich přirozené prostředí jsou louky, proto budou spokojení při pobíhání po celé vaší zahradě. Ta nemusí být nijak rozlehlá, ale pár set m2 je vítáno. Nemusíte mít strach, že vám běžci zahradu zničí.

Vaše záhonky nebo kytky je zajímají jen potud, pokud pod nimi naleznou nějakou tu žížalu, larvu nebo slimáka. Pokud pěstujete nějaké velmi křehké rostliny, které by běžci mohli poškodit jen procházením mezi nimi, není nic snadnějšího, než tyto rostliny nebo záhonek oplotit králičím pletivem. Jeho výška cca 100 cm je pro běžce nepřekonatelná, neboť nelétají.

V naší zahradě oplocujeme pouze záhonky na dobu, kdy začínají klíčit semínka nebo vysazujeme malé sazenice. Po pár týdnech však pletivo odstraňujeme, protože oplocený záhonek je dokonalým úkrytem slimáků před běžci, kteří tam na ně nemohou.

Běžci, přestože pocházení z teplých krajů, nemají rádi horko a přímé slunce. Proto ocení možnost schovat se v parných dnech do stínu keřů nebo stromů.

Pozemek by samozřejmě měl být oplocen. Je to nezbytná ochrana před predátory (liška, kuna…), ale také před zatoulanými psy. Běžci se nemohou nijak bránit, a tak přestože běhají rychle, bývají velmi brzy a snadno liškou nebo psem chyceni a zabiti nebo alespoň poraněni. Pouštění z oploceného pozemku na sousední pole nebo rybník je možné, ale také pro ně nebezpečně.

olik běžců si pořídit na jaký rozměr zahrady je těžké specifikovat.  Záleží na vašich prioritách. Na vyjedení slimáků ze zahrady o rozměru 1000 m2 v pohodě postačí 2 – 4 běžci. Pokud se chcete těšit pohledem na hejno běhounů, tak klidně na takto velký pozemek můžete pořídit běžců mnohem více. Naopak pokud vám jde o to připravit jim takové podmínky, aby kachny samy seděly na vajíčkách, doporučujeme raději běžců méně, než více. (více o problematice sezení na vajíčkách najdete v rubrice rozmnožování tohoto webu). Nejlepší je asi začít s několika kusy, pořídit si další můžete vždy.

Likvidátor slimáků, kamarád a ozdoba zahrady