Strava

Naše názory na to, čím běžce krmit, procházely postupným vývojem. Od prvotních doporučení typu „stačí jim starý chleba a trochu pšenice“ jsme přešli k daleko vyváženější stravě, která jim, dle našeho názoru, lépe vyhovuje a zamezuje případným zdravotním problémům běžců.

Upozorňujeme, že prioritou pro nás je kvalitní strava, v komerčních chovech by s ohledem na ceny obilnin jistě využívali levnější varianty. Jenže co má za význam ušetřit několik stokorun ročně ve chvíli, kdy to pak vaše nejoblíbenější kachna odnese zdravotními problémy? Takové léčení pak stojí řádově více a ne vždy je zakončeno úspěchem.

Razíme teorii, že nejlepší je prevence.

Čím tedy v současnosti dospělé běžce krmíme v našem chovu?

Používáme směs pro kachny (nebo kuřata pokud neseženete) nad 21 dnů. Ta obsahuje vyvážený poměr živin a vitamínů. V období přepeřování a snášky vajec (cca jaro až podzim) ještě přidáváme Plastin a trochu doplňkových vitamínů pro drůbež (je mnoho druhů, téměř totožných). Také přidáváme vápník a to ve formě nalámaných skořápek od vajíček. Pokud nemáte, lze zakoupit vápenný grit.

Samozřejmě ničemu neublíží občasné doplnění této stravy namočeným starým pečivem (ne plesnivým!), pšenici nebo ječmenem (vše máčíme ve vodě).

V zimě, kdy nemají běhouni možnost oždibování travin, přidáváme občas i sušené kopřivy.

Již namíchanou směs pro kachny můžeme také nahradit zakoupením jednotlivých surovin, které obsahuje a domácím vmícháváním vitamínů a dalších látek. Vyjde to levněji, ale je to poměrně pracné a ne každý na to má čas a prostory.

V ŽÁDNÉM případě není možné nechat běžce jen o stravě, co si najdou na zahradě a spoléhat, že budou mít dost slimáků a to jim stačí. Zvláště před zahájením a v průběhu snášky potřebují kachny vyváženou stravu – zlepší se tak oplozenost vajec, jejich kvalita, ale hlavně se i sníží riziko nějaké choroby v tomto období. Snášení téměř jednoho vejce denně je ohromný výdaj látek a kachny proto potřebují dostatek vitamínů a vápníku. Také přepeřování je poměrně energeticky náročné. V zimě zase potřebují kvalitní výhřevnou stravu. Takové našťouchané brambory toto očekávání rozhodně nesplní a je to vlastně jen takový balast. Naše zkušenost je, že pokud brambory nebo pečivo do směsi přidáme, denní množství snědené směsi to sníží jen nepatrně.

Častá námitka, že nechcete kachny krmit, protože pak nebudou jíst slimáky je nesmysl. Slimáci jsou pro ně priorita číslo 1, teprve po průzkumu zahrady se vracejí k misce.

Množství stravy nijak neomezujeme, misku stále doplňujeme. Nebojte, nesnědí toho tak moc. Při chovu pár jedinců jim vystačí bohatě miska na den, však uvidíte.

Likvidátor slimáků, kamarád a ozdoba zahrady